Jste tu poprvé?

Zaregistrujte se, stačí jen chvilka

  • Uvidíte, co se chystá
    ve vašem domě i okolí
  • Užijete si sousedské vztahy
    bez papírování a dohadů
  • Vše je a bude
    úplně zdarma
Členství v bytovém družstvu získá dědic automaticky

Dle rozsudku Nejvyššího soudu z ledna 2011, přechod členství v bytovém družstvu na dědice není podmíněn jeho žádostí o členství, ale je automatické.

Přechod členství v bytovém družstvu na dědice není podmíněn jeho žádostí o členství. Toto přelomové rozhodnutí má být návodem pro soudy rozhodující při dědických sporech.

Do nedávna bylo běžnou praxí, že dědic musel nejprve žádat o členství v družstvu, a teprve poté získal práva k bytu. Nejvyšší soud proto v rámci své sjednocovací činnosti rozhodl, že dědic, který dědí po zůstaviteli byt (členský podíl), je členem družstva automaticky dnem úmrtí zůstavitele, aniž by o členství žádal. Členství v bytovém družstvu přechází na dědice podle § 706 odst. 3 zákonač. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, a to se všemi právy i povinnostmi. Závěr vyplývající z rozsudku Nejvyššího soudu z ledna 2011 a platí pro všechny typy družstev.

Stejně se má postupovat i v případě, kdy je oprávněným dědicem stát. Pokud zemřelý majitel členského podílu byl sám a neměl dědice, přechází veškerá členská práva i povinnosti, včetně nájmu, na stát.

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

  • Profil uživatele Miroslav Žáček | Sousedé.cz

    Miroslav Žáček 14. 5. 2012, 21:59

    ČLÁNEK JE DORÝ. PROČ BY MĚL DĚDIT STÁT KYŽ UŽ JEDNOU DOSTAL ZAPLACENO ZA BYT.

Město

Lokality

Společenstva

Poradny

Magazín

TOPlist