aby se vám dobře žilo

aby se vám dobře žilo

Jak nastavit správnou cenu za pronájem?

Pronájem bytů stejně jako třeba prodej potravin se řídí především nabídkou a poptávkou. Jak jistě tušíte, velký rozdíl ve výši nájmů bude například mezi Prahou a Ústeckým krajem. Pokud pochopíme důvody těchto rozdílných cen, snadněji pak stanovíme správnou cenu za pronájem. Tak pojďme na to.

Poměr poptávky a nabídky

Čím vyšší poptávka, tím vyšší cena. Čím vyšší nabídka, tím je cena zase nižší. Hlavní město České republiky má co nabídnout, nejen co se týče pronájmů. Poptávka po bytech k pronájmu je však natolik vysoká, že ceny rostou. Naopak v Ústeckém kraji, kde jsou nájmy dlouhodobě nejnižší v České republice,  je situace odlišná.

Zjistěte tedy nejprve, jaká je běžná cena za pronájem ve vaší lokalitě. Vycházejte z podobných nabídek na různých realitních serverech nebo z cenových map. Vyzkoušejte například orientační cenovou mapu na stránkách http://www.cenovamapa.eu/, kterou provozuje Asociace realitních kanceláří.

Cílová skupina a lokalita

Je dobré si nejprve ujasnit, jaká cílová skupina nájemníků by mohla mít o vaše bydlení zájem – studenti, manažeři, singles, mladé páry, rodiny s dětmi, důchodci, cizinci a tak dále. Cílovou skupinu je možné upřesnit na základě lokality. Je Váš byt v centru velkého města? Potom se zaměřte na mladé páry nebo cizince. Nachází se v blízkosti office parků nebo univerzitních komplexů? Vaší cílovkou jsou manažeři nebo studenti. Klidné okrajové lokality potom uvítají především rodiny s dětmi. Cílovou skupiny si bohužel nevybíráte vy, ale váš byt a jeho umístění. Bydlení na druhém konci města například nevnutíte studentovi, který pak bude muset dvě hodiny dojíždět do školy. A proč je stanovení cílové skupiny tak důležité? Od cílovky se odvíjí všechno – nároky na zařízení bytu, délka pronájmu a především výše nájemného.

Sezóna

Pokud se Vám podařilo stanovit cenu za pronájem, ještě se neradujte. Výše nájmu totiž může v průběhu roku kolísat a vy tak můžete nájem ke svému prospěchu měnit podle aktuální poptávky. Čím vyšší je poptávka, tím vyšší nabídka. Sledujte situaci na realitním trhu a vydělejte si za pronájem víc.

Kvalita bytu

Kvalita vašeho ubytování, jeho výhody a nevýhody úzce souvisí s výší nájemného. Poschodí, výtah, sklep, balkón, zahrada, zateplení, plastová okna, rekonstrukce, umakartové jádro, parkovací stání nebo třeba garáž, to všechno ovlivní výši vašeho nájmu. Napište si, jaké jsou klady a zápory vašeho bytu a podle toho cenu navyšte nebo naopak snižte. V závislosti na vaší cílovce je nutné řešit také správné vybavení. Třeba manažeři nebo cizinci budou upřednostňovat kompletně zařízené byty, studenti a rodiny s dětmi si zas bydlení raději vybaví podle sebe.

A to není všechno. Výši nájmu také ovlivňuje délka pronájmu. Můžete pronajímat dlouhodobě, střednědobě nebo krátkodobě. Dlouhodobý pronájem je ten klasický, na rok a více. Střednědobý pronájem trvá zpravidla 1–6 měsíců a ten krátkodobý třeba jen pár dní. Za střednědobý pronájem můžete požadovat o 25–30 % více ve srovnání s dlouhodobým. Zprostředkováním střednědobých pronájmů se zabývá například společnost Flatio, kde majitelům navíc odpadá povinnost absolvovat osobní prohlídky bytů. Časová náročnost je tak v podstatě srovnatelná s dlouhodobými pronájmy. Za krátkodobý pronájem můžete získat o 30–50 % více ve srovnání s dlouhodobým. Jedná se však o časově nejnáročnější variantu.

Proč je správná výše nájmu tak důležitá?

Pokud stanovíte nájem příliš vysoký, budete na nájemníka pravděpodobně čekat déle, tudíž přijdete o několik nájmů. V případě nízkého pronájmu váš byt sice půjde na dračku, ale každý měsíc vyděláte méně, než byste mohli.

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

  • Veřejný profil uživatele Josef B, Úhřetice | Sousedé.cz

    Josef Bína JUDr. 31. 10. 2017, 9:15

    To co je uvedeno v tomto článku je pravda, ale je třeba dodat, že se jedná o nový, vznikající nájem. Ale jak změnit nájemné na ekonomické nájemné, když stávající nájemník nespolupracuje. Proč by také měl? je lepší platit nájemné 3000 Kč než 5000 Kč. Kdo by takovou novou smlouvu podepsal?

Další články v sekci

Město

Příhlásit se

Zaregistrovat

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Magazín

Nábytek

Lokality