aby se vám dobře žilo

aby se vám dobře žilo

Jak omezit kouření v bytě a domě?

Pomalu přichází období grilování, všeobecné pohody a veselí. Ne každý to tak však vidí, a to zejména obyvatelé ve stísněných prostorách bytového domu. Stále častěji se tak můžeme setkat se stížnostmi na nájemce či vlastníky bytů, kteří zamořují své sousedství kouřem z cigaret či z grilů a obdobných zařízení. Přibývá však i neoprávněných „anonymů“, kteří obtěžují řádné uživatele svého majetku. Jak tyto sousedské spory řešit a co na to říká zákon?

Zákon káže, že vlastník se zdrží všeho, co způsobí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání. To se vztahuje i na byty v osobním vlastnictví, nebo na družstevní byty a byty pronajaté na základě nájemní smlouvy.

Jak danou normu vyložit? Nemohu si tedy ve vlídném jarním počasí na terase zapálit cigaretu nebo ugrilovat několik porcí klobásek?

Například u grilování je podstatná přiměřenost místním poměrům. V teplých měsících je běžné, že občas někdo griluje, a tak nelze většinou mluvit o nepřiměřenosti. Pokud by však někdo griloval neustále, každý den a odváděl pach spáleného masa svým sousedům do oken, žaloba by mohla být úspěšná. Krajské hygienické stanice však od případů kouření nebo grilování na balkónech zatím dávají ruce pryč.

Odborníci vždy nabádají strany k dohodě mezi sousedy. Pokud by se však situace po domluvě nezlepšila, nezbyde než podat žalobu na zdržení se rušivého jednání. Žalobce by musel prokázat, že mu např. soused kuřák podstatně omezuje obvyklé užívání jeho bytu. To by spíše nedokázal, pokud si soused občas na balkóně vykouří cigaretu nebo doutníček. Pokud by však soused kouřil takovým způsobem, že by pach kouře byl často přítomný i v bytě postiženého souseda, mohl by uspět.

Ještě jednu možnost má nájemník, který může použít ustanovení své nájemní smlouvy nebo i samotného zákona. Může naléhat na pronajímatele, aby mu umožnil řádný výkon nájemních práv – tedy žít v nezkouřeném bytě. Jinak by mohl z bytu odejít či požádat o slevu z nájemného.

Pokud by někdo i po verdiktu soudu dále imise vypouštěl, může obdržet postupně několik pokut v řádu desítek tisíc korun. Navíc zaplatí i soudí řízení.

Žalobou se lze samozřejmě domáhat, aby nikdo nad míru nekouřil ve společných prostorách bytového domu. Zákaz kouření zde navíc může upravovat domovní řád, který je nově povinnou součástí stanov společenství vlastníků jednotek. Porušování domovního řádu pak může za určitých okolností vést i k výpovědi nájemní smlouvy.

Zdroj: www.dostupnyadvokat.cz 

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

 • Veřejný profil uživatele Lenka D, Písek | Sousedé.cz

  Lenka Dobiášová 26. 5. 2016, 11:29

  Zajímavý článek. Myslím, že by se to dalo vztáhnout i na vyvedení kuchyňské digestoře do fásady namísto do odtahového komína.

 • Zobrazit 3 příspěvky
 • Veřejný profil uživatele L K, Praha | Sousedé.cz

  L Kyowska 27. 5. 2016, 16:45

  A co pejsek ktery cely den jen place ,protoze paníček je v praci.Nejen ,že trpí zvíře ale i sousedé ktery chtějí mit klid.
  Tak mi někdy připadá ,že lide radeji žiji singl ale potřebuji alespon nakou lásku tak si tento nedostatek nahradí tim,že si koupi pejska do bytu a obtěžuji nejen okoli hlukem,ale exkrementy ve výtahu a bahnem ,ktere paníček neuklizi.Co vy nato ?To vam nevadi? Letnany jsou zamořené exkrementy

 • Veřejný profil uživatele Tomáš P, Hostivice | Sousedé.cz

  Tomáš Polcar 30. 5. 2016, 15:36

  Žaloba a prokazování, že mi kouří do bytu? To bude velmý tvrdý oříšek. Přes leto nemohu otevřít okno vůbec. Sousedéí jsou oba kuřáci, vše mi jde do bytu. nejlepší je to v létě, když si o půlnoci konečně otevřete okno, zalehnete a oni si jdou zapálit svojí cigaretu, protože přece si koupili balkón proot , aby si na něm mohli kouřit... Jako už jsem zkusil všechno, ale oni můžou všechno....

 • Veřejný profil uživatele Eva V, Neratovice | Sousedé.cz

  Eva Vildová 30. 5. 2016, 22:26

  Chápu, znepříjemňuje mi bydlení naprosto stejný problém. Sousedy - noční až časněranní kuřáky mám ve více provedeních.

 • Veřejný profil uživatele Tom D | Sousedé.cz

  Tom Darka 27. 11. 2016, 22:58

  To bych se tež naštval ! asi bych na balkonu zase natiral acetonem ... Nastesti nebydlim zatim v bytovce.

 • Veřejný profil uživatele Josef L, Červený Kostelec | Sousedé.cz

  Josef Lepš 25. 12. 2016, 16:10

  Nevím kam se obrátit když bydlím v baráku kde je 12 nájemníků,na chodbách jso cedule zákaz kouření a když už se to několikrát hlásilo na bytovém dužstvu v Červeném Kostelci že už půl roku tady stále kouří tady na chodbě kde bydlíme až nahoře kde kouř nemá kam jít tak se tady dusíme kouřem a jenom slibují že s tím něco udělají ale nic se pořád neděje.

Město

Příhlásit se

Zaregistrovat

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Magazín

Nábytek

Lokality