aby se vám dobře žilo

aby se vám dobře žilo

Jaké povolení je potřeba k montáži klimatizace na fasádu?

Jaké povolení je potřeba k montáži klimatizace na fasádu?

Nemůžeme se ve výboru shodnout na povolení montáže klimatizační jednotky na fasádu domu. Jeden názor je, že je potřeba svolení stavebního úřadu a všech majitelů, druhý, že montáž už zasahuje do cizího pozemku. Jak máme postupovat? Dotaz: Jan Ježíšek.

Odpovídá Mgr. Jana Obermajerová, právní analytik Klusák Advokátní Kancelář – Law Firm

Odpověď na dotaz lze rozdělit do dvou rovin. První rovinou je otázka toho, zda umístění klimatizační jednotky na fasádu domu podléhá stavebnímu povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu. Dle mého názoru z hlediska stavebně právních předpisů nepodléhá umístění klimatizaci na fasádu domu ani stavebnímu povolení ani povinnosti ohlásit instalaci klimatizace stavebnímu úřadu.

Druhou rovinou je potom posouzení toho, zda je k umístění klimatizace nezbytný souhlas společenství vlastníků a pokud ano, kterého z orgánů společenství.

Fasáda domu je nepochybně společnou částí domu ve smyslu § 1160 občanského zákoníku, resp. § 5 odst. nařízení vlády č. 366/2013 Sb. Platí proto, že vlastník jednotky nemůže svévolně zasáhnout do společných částí domu, aniž by k tomu měl souhlas příslušného orgánu společenství. Působnost shromáždění je přitom vymezena v § 1208 občanského zákoníku, ve kterém ovšem není explicitně uvedeno, že by shromáždění rozhodovalo o udělení souhlasu s umístěním klimatizace na fasádu domu.

Dle mého názoru by proto byl nezbytný souhlas shromáždění k instalaci klimatizace pouze tehdy, pokud by v souladu s § 1208 písm. i) toto vyžadovaly stanovy daného společenství nebo v případě, že by si shromáždění tuto záležitost vyhradilo k rozhodování. Pokud tedy stanovy neobsahují takový požadavek ani si shromáždění otázku udělování souhlasu s instalací klimatizace nevyhradilo, rozhoduje o tom, zda vlastníku udělit souhlas s instalací klimatizace, výbor společenství.

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

 • Veřejný profil uživatele Pavel K, Brno | Sousedé.cz

  Pavel Kravka 23. 4. 2019, 10:23

  Je to všechno o lidech. Závistiví hlupáci budou dělat všechno možné, aby konkrétnímu žadateli montáž klimatizace buď znepříjemnili nebo rovnou zakázali, pro normálně myslící a uvažující výbor je to pouhá formalita.

 • Veřejný profil uživatele Josef D, Praha | Sousedé.cz

  Josef Drahorád 23. 4. 2019, 10:44

  Ano, mám velice podobnmé a velice konkrétní zkušenosti.

 • Veřejný profil uživatele Zdeněk R, Otrokovice | Sousedé.cz

  Zdeněk Rajnoha 24. 4. 2019, 3:51

  Co když ji prdnu na balkón(z vnější strany) , potrebuji taky povolení, nebo souhlas

 • Veřejný profil uživatele Václav H, Praha | Sousedé.cz

  Václav Hrabě 24. 4. 2019, 20:06

  Domnívám se, že stavební úřad ani SVJ nemůže povolit umístit klimatizační jednotku na fasádu. O tom by měl rozhodnout projektant nebo architekt, kteří dům navrhovali, protože doživotně drží autorizaci stavby. Je také nutné zaznamenat průchody fasádou, aby v budoucnu nebyl dům jako ementál, kdy si každý vlastník bude dělat do fasády díry jak se mu zlíbí.

Město

Příhlásit se

Zaregistrovat

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Magazín

Nábytek

Lokality