Jste tu poprvé?

Zaregistrujte se, stačí jen chvilka

  • Uvidíte, co se chystá
    ve vašem domě i okolí
  • Užijete si sousedské vztahy
    bez papírování a dohadů
  • Vše je a bude
    úplně zdarma
K pravidelnému očkování není nutný souhlas obou rodičů.

Upřesnění k zákonu týkající souhlasu s poskytnutím zdravotní péče nezletilým.

Jednou z diskutovaných změn, které přinesl nový zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, je i povinný souhlas obou rodičů při poskytování zdravotních služeb nezletilému pacientovi. O této novince jsme vás informovali počátkem dubna v samostatném článku. Vzhledem k opakovaným dotazům vydalo Ministerstvo zdravotnictví minulý pátek další tiskovou zprávu. Jde o stanovisko, které má zabránit chybnému výkladu zákona a které jednoznačně říká, že souhlas obou rodičů není nutný k pravidelnému očkování.

Jak jsme již uvedli v našem předchozím článku, týká se nutnost souhlasu obou rodičů pouze zdravotních služeb, které mohou negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života. Jde například o chemoterapie či některé operační výkony, jako jsou transplantace nebo výkony plastické chirurgie. Podle dříve zveřejněného názoru Ministerstva zdravotnictví nelze za takové zdravotní služby považovat zejména preventivní péči, včetně očkování, podávání běžných léků a podobné úkony.

Nyní Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo ještě upřesňující stanovisko, které vysvětluje, že pokud je u dětí mladších patnácti let požadován písemný souhlas obou zákonných zástupců při provádění pravidelných očkování, jde jednoznačně o nesprávný výklad zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Podobný požadavek by totiž byl v rozporu s § 46 zákonač. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, kde je přímo definována povinnost podrobit se pravidelnému očkování. U osob, které nedovršily patnáctý rok svého věku, odpovídá za splnění této povinností jejich zákonný zástupce. Z tohoto důvodu je i v novém zákoně o zdravotních službách uvedeno, že u nezletilých pacientů je možné bez souhlasu zákonného zástupce poskytnout jiné zdravotní služby, stanoví-li tak zákon o ochraně veřejného zdraví.

Z platné legislativy tedy jednoznačně nevyplývá požadavek, aby pravidelnému očkování předcházel písemný souhlas obou rodičů.

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

  • Profil uživatele Helena Fukalová | Sousedé.cz

    Helena Fukalová 23. 4. 2012, 23:22

    Na stanovisku MZ je úsměvné vyjádření "Zákon o zdravotních službách blíže neurčuje, co lze považovat za „zdravotní služby, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života“. "
    Dle WHO (mezinárodní zdrav. organizace) už je potvrzeno, že i očkování podstatným způsobem negativně ovlivňuje další zdrav. stav pacienta, narušuje jeho imunitní systém (jedovatými látkami, které obsahuje), nervovou soustavu atd. Spousta lidí trpí trvalými následky po očkování, což rozhodně negativně ovlivňuje kvalitu jejich života.
    Pokud je očkování tak bezpečné, potom nerozumím tomu, proč MZ už dávno nepřevzalo odpovědnost za negativní dopady očkování na některé jednotlivce (tak jak to je v jiných zemích, např. Amerika, UK atd.) a nadále předstírá, že očkování je bezchybné, odmítá zdrav. problémy spojovat s očkováním i přes existenci seriózních studií, které toto potvrzují... 
    Zkuste požádat vašeho pediatra, aby vám písemně potvrdil, že bude vaše dítě po očkování zcela zdravé a nebude mít žádné komplikace ani trv. následky. Jak to, že to nikdo z nich nepodepíše? Jak to, že vám lékař nesdělí vedlejší účinky, neukáže příbalový leták atd.? Jak to, že jednou letíte s dítětem v horečce k lékaři a po očkování vám lékař sdělí, že horečka a malátnost je normální?  Zodpovědnost za naše děti zůstává stále na nás, rodičích, a proto i jakékoliv očkování MUSÍ odsouhlasit rodič. Pokud ne z právního, tak rozhodně z etického a sociálního hlediska. 

Město

Lokality

Společenstva

Poradny

Magazín

TOPlist