aby se vám dobře žilo

aby se vám dobře žilo

Kouření na balkonech – jaké je řešení?

V našem domě kouří někteří vlastníci na balkonech, což obtěžuje jiné, stěžují si na cigaretový kouř. Je možné takové chování nějak omezit nebo zakázat? Můžeme s ohledem na to změnit stanovy? Jak? Dotaz: Mgr. Vladimír Slabý

Odpovídá: 

MGR. JANA OBERMAJEROVÁ, PRÁVNÍ ANALYTIK KLUSÁK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ – LAW FIRM

K posouzení toho, zda  se v popisovaném případě lze domáhat zákazu kouření s odkazem na stanovy SVJ, je nutné si nejprve odpovědět  dvě otázky: 1) zda jsou balkony společnými částmi domu a současně 2) zda je ve stanovách zakotven výslovný zákaz kouření na balkonech jako společných částech.

Kouření na balkonu jako společné části domu

Společnými částmi domu jsou balkony tehdy, pokud nejsou v prohlášení vlastníka vymezeny jako součástí jednotek.  V takovém případě jsou totiž za společné části buď vymezeny v prohlášení vlastníka nebo (pokud prohlášení vlastníka v tomto mlčí) tak jsou za společné části určeny v § 5 odst. 1 písm. f) nařízení vlády č. 366/2013 Sb. ve spojení s § 1160 odst. 2 občanského zákoníku. Jinými slovy, pokud v prohlášené vlastníka je stanoveno, že balkony jsou součástí jednotek, nejsou společnými částmi, pokud tam toto stanoveno není, jsou společnými částmi.

V případě, že jsou společnými částmi, lze do stanov dle mého názoru zanést zákaz kouření na balkonech jako společných částech. 
Upozorňuji ovšem současně, že existují i opačné názory na tuto problematiku, tedy že ve stanovách společenství nelze  zakázat kouření na balkonech bytů, neboť by tím bylo zasahováno do práva vlastníka na svobodné a výlučné užívání bytu. Konečnou odpověď na tuto otázku dá až případná soudní judikatura.

Obtěžování sousedů chováním na balkoně

Druhou možností, jak se vůči konkrétním kuřákům na balkonech domáhat toho, aby kouřem neobtěžovali své sousedy, je aplikovat ustanovení § 1013 občanského zákoníku, dle kterého se vlastník bytu musí zdržet všeho, co působí, že kouř (tedy v našem případě  cigaretový kouř) vniká do bytu jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání bytu. Ochrany proti obtěžování se ovšem lze dovolat jen tehdy, jde-li o vnikání kouře nad míru přiměřenou místním poměrům.

Ochraně proti obtěžování kouřem nad míru přiměřenou se pak sousedé mohou domáhat tzv. negatorní žalobou, podanou k příslušnému soudu, kterou se budou po vlastníkovi bytu (resp. nájemci, je-li obtěžovatelem nájemce), domáhat toho, aby se zdržel obtěžování sousedů kouřem nad přiměřenou míru. V případném soudním sporu bude při stanovení toho, zda jde o obtěžování nad míru přiměřenou poměrům, vždy hrát významnou roli uvážení soudu a důraz bude kladen na řádné odůvodnění tohoto uvážení v rozsudku. K řízení je příslušný okresní soud, v jehož obvodu se nachází předmětný byt.

Komentáře ke článku

 • Veřejný profil uživatele Jiří B, Praha | Sousedé.cz

  Jiří Brdek 14. 11. 2018, 13:34

  Promiňte,ale na svém balkoně si budu kouřit, kdy budu chtít.

  • Veřejný profil uživatele Šárka M, Chrudim | Sousedé.cz

   Šárka Matyášová 27. 11. 2018, 7:55

   pokud jste sobecký a bezohledný soused,tak ano.....

  • Veřejný profil uživatele Dagmar K | Sousedé.cz

   Dagmar Kučerová 27. 11. 2018, 11:29

   Asi by se vám nelíbilo, kdybych vystrčila na svůj balkon topinkovač a nechala spálit pár krajíců starého chleba, jakmile vás ucítím bafat. Věřte, že tlak vyvolává protitlak a jste li bezohledný vy, mohou být i druzí.

 • Zobrazit 6 příspěvků
 • Veřejný profil uživatele Blanka N, Praha | Sousedé.cz

  Blanka Neužilová 14. 11. 2018, 20:39

  Dovolím si poznamenat, že podobné je to s grilováním. otázkou je: jaké důkazní břemeno v případě negatorní žaloby předložíte na obhajobu, že je jedná o míru kouření nad poměry obvyklou. Mimochodem u grilování bylo rozhodnuto NS, že tato opora žaloby chybí. Stanovy by se měly takovým sporným zákazům vyhnout, i když se jedná o společné prostory. Zakazující sousedé jsou velmi vynalézaví v tom, jak omezovat druhé a zpravidla patří mezi ty nesnášivé a nekomunitní. Těm vadí vše co může vadit: zvířata, grilování, kouření, cizí květiny, prádlo na společném balkoně, kompostér, atd. Nikdy jsem nevěděla, že těch věcí může být tolik...než jsem začala dělat předsedu BD.

  • Veřejný profil uživatele Šárka M, Chrudim | Sousedé.cz

   Šárka Matyášová 27. 11. 2018, 7:57

   nemělo by tam být nic-na balkonech a lodžiích,co nějak omezuje okolí a ten pach,ten omezuje, to ostatní mi nevadí, ale aby někdo připaloval maso obden na balkoně a my si nemohli ani vyvětrat,to je poněkud přes čáru....

  • Veřejný profil uživatele SVJ m, Brno | Sousedé.cz

   SVJ merhautova10 28. 11. 2018, 9:07

   mám obdobnou zkušenost se sousedku, vadí ji i naše návštěvy v našem prostoru zahrady u domu. Navrhuje stanovit limit frekvence a počet osob.

 • Veřejný profil uživatele Ing. Martin Z, Praha | Sousedé.cz

  Ing. Martin Zahradník 15. 11. 2018, 13:32

  Pomineme-li skutečnost, že balkon je společná část domu ( byť s výlučným užíváním ) , kde ve společné části ( prostoru ) se možná dle stanov nesmí kouřit, tak při kouření by se měl ohleduplný kuřák chovat tak, aby svým nepříjemným zápachem z kouře neobtěžoval ostatní občany, zvláště ty v patře nebo na balkóně nad ním. Není důvod, aby vášnivý kuřák si své cigarety kouřil ve svém uzavřeném bytě.

  • Veřejný profil uživatele Šárka M, Chrudim | Sousedé.cz

   Šárka Matyášová 27. 11. 2018, 7:59

   bohužel-stoupačkami se ten smrad z kouření šíří....

 • Veřejný profil uživatele Vít H, Praha | Sousedé.cz

  Vít Hradec 18. 11. 2018, 13:36

  Kouření na balkoně je opravdu velký a v podstatě jediný závažný problém, který máme. Sousedka pod námi kouří opravdu hodně a až do pozdních nočních hodin. Veškerý kouř nám jde do bytu, což je velmi nepříjemné a manželka je navíc astmatik. Bohužel se prakticky nedá větrat. Během letních veder bylo v rozpáleném paneláku k nepřežití a bez větrání nedýchatelno. Upřímně řečeno, nevím, jaké to může mít řešení. Balkon je soukromým prostorem každého majitele bytu. Na druhou stranu, ignorovat ostatní, s nimiž žiji ve společném domě je bezohledné.

  • Veřejný profil uživatele Šárka M, Chrudim | Sousedé.cz

   Šárka Matyášová 27. 11. 2018, 8:00

   promluvit si se sousedkou a vysvětlit jí,že existují e-cigarety?

 • Veřejný profil uživatele Věra N, Hradec Králové | Sousedé.cz

  Věra Nováková 27. 11. 2018, 8:24

  Zajímavé téma.
  A jak to vidíte s vyhazováním nepořádku z oken?
  Často se mi stává, že se po otevření okna a pohledu na parapet zděsím. Nejen cigaretové nedopalky a popel z cigaret, ale občas sousedé nade mnou vyhazují a cosi vylévají z okna. Někdy to skončí na mém parapetu nebo prádle na věšáku, někdy to padá i k sousedům pode mnou. Dá se tohle nějak řešit, aniž bych obcházela byty ve vyšších patrech a hledala viníka???

  • Veřejný profil uživatele Dagmar K | Sousedé.cz

   Dagmar Kučerová 27. 11. 2018, 11:16

   to Věra N: Lituji vás - tam bych bydlet nechtěla.

 • Veřejný profil uživatele Lucie T, Praha | Sousedé.cz

  Lucie Tomková 27. 11. 2018, 8:35

  víc, než kouření mne obtěžuje řev dětí ve dne v noci, řev jejich rodičů na ně - často opravdu sprostý, dusot nad i pod do pozdních nočních hodin ... atd. Holt bydlíme v paneláku a né na samotě u lesa.

  • Veřejný profil uživatele Dagmar K | Sousedé.cz

   Dagmar Kučerová 27. 11. 2018, 11:13

   Paní Lucie, děti odrostou a ve školním věku už neskáčou po postelích a ze stolu. Rodiče pak už nemají důvod k vyřvávání. Kuřák však zůstane kuřákem většinou nafurt. Když si nad váš byt vyleze v létě pán s lulkou, sleduje cvrkot a bafá tam až do tmy - dokud je co na ulici sledovat, mnohdy byste sáhla k násilí.

 • Veřejný profil uživatele Taťána P, Hostivice | Sousedé.cz

  Taťána Petříková 2. 12. 2018, 21:16

  ??? Nejsem zastánce kuřáků, ale omezovat je v jejich BJ je holý nesmysl. Jim, jak tu píše sousedka, může naopak vadit řev dětí, psů, vytí koček, oslavy bujaré některých sousedů, pláč miminek atd atd. Bohužel jste si koupili byt v paneláku a ne v RD. Topinkovač lze zapnout kouř odejde, stejně jako od cigaret. Což takhle řešit řev UK ze stavby a hluk všeobecně o víkendech ze staveb, hm? Taky nejsem kuřák, ale omezovat lidi na jejich balkonech je fakt hloupé??? Řeště elektřinu, vodu- kdy nedodají za celý den ani povinnou cisternu atd. To, že věci padají dolů a ne nahoru, to je logické. proto bych nikdy nekoupila byt dole, ale vždy poslední patro? Kuřáci by měli chodit kouřit za popelnice dolů, že? Pak zafouká vítr a kouř bude stejně u vás?? A co lidi co grilují? Nechte lidi ve svých bytech žít protože vám nic jiného nezbyde a nebo si kupte RD, kde vás nebude nikdo obtěžovat. Jim by mohli zase vadit sousedé, kteří si na balkoně povídají, či jim tam řve dítě v kočárku, Nekonečné téma... Co smrad z aut?

 • Veřejný profil uživatele Lucie T, Praha | Sousedé.cz

  Lucie Tomková 3. 12. 2018, 8:25

  k paní D. Kučerové - asi jste mně nepochopila. Někomu vadí to, jinému ono. Každý současný kuřák kuřákem zůstat nemusí, ale debil, který sprostě řve na svoje dítě, debilem zůstane a věřte, že mne nenapadlo sahat k násilí, ale k telefonu a točit číslo sociálky. A že malé dítě vyroste je jasné a tím se změní i jeho chování - hlasitá hudba, poskakování zůstává, u těch uvědomělejších se třeba rozvine láska k hudebnímu nástroji atd. Prostě žij a nech žít.

 • Veřejný profil uživatele Gabriela B, Holice | Sousedé.cz

  Gabriela Bugdolová 6. 1. 2019, 23:17

  Panelák je panelák, pokud toto nechcete snášet, odstěhujete se někam na samotu.Dupání, vrtání (po obědě, kdy by měl být klid), ....ale nestěhovala bych se na samotu, já to skousnu

Město

Příhlásit se

Zaregistrovat

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Magazín

Nábytek

Lokality