Jste tu poprvé?

Zaregistrujte se, stačí jen chvilka

 • Uvidíte, co se chystá
  ve vašem domě i okolí
 • Užijete si sousedské vztahy
  bez papírování a dohadů
 • Vše je a bude
  úplně zdarma
Nákup družstevního bytu není žádná sranda

Rozhodujete se pro koupi družstevního bytu a chcete si pořídit hypoteční úvěr, ale nevíte, co to obnáší? Pozorně čtěte následující řádky, není to totiž tak jednoduché, jak se zdá…

Máte vybraný krásný družstevní byt a rozhodnete se jej financovat úvěrem, neboli vzít si na něj hypotéku. V tu chvíli ale můžete narazit na problém. Banky si totiž do zástavy družstevní byt nemohou vzít a vy musíte ručit něčím jiným. Proč? V případě družstevního bytu si totiž nekupuje přímo nemovitost, ale pouze členský podíl v družstvu, jenž se během koupě převede z prodávajícího na kupujícího. A členským podílem se ručit nedá, respektive nelze na něj udělit zástavní právo.

Nejlepším řešením je proto nabídnout bance jinou nemovitost, kterou budete moci ručit. Ovšem ne každý má movité příbuzné nebo chalupu, kterou by mohl dát do zástavy. I s tím banky počítají a vzhledem k tomu, že nechtějí přijít o zákazníky, nabízejí v posledních letech možnost vzít si tzv. předhypoteční úvěr. Ten můžete využít, pokud nemáte žádnou jinou možnost zástavy a zároveň nejpozději do jednoho, či do dvou let získáte družstevní byt do osobního vlastnictví.

Předhypoteční úvěr je u většiny bank poskytován s následným hypotečním úvěrem, což znamená, že během prvního roku splácíte předhypoteční úvěr plus úroky z hypotéky. A jakmile družstevní byt získáte do osobního vlastnictví a je zapsán v katastru nemovitostí jako Váš byt, je na něj uloženo zástavní právo ve prospěch banky. Předhypoteční úvěr je pak splacen jednorázově pomocí nové hypotéky, kterou začínáte čerpat.

Nevýhodou předhypotečních úvěrů bývá vyšší úroková sazba, než je tomu v případě standardních hypotečních úvěrů. Ale pokud o družstevní byt opravdu stojíte a nemáte jinou možnost jak získat hypotéku, je toto dobrá příležitost.

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

 • Veřejný profil uživatele Jiří K, Praha | Sousedé.cz

  Jiří KNAP 30. 9. 2016, 7:52, editováno: 30. 9. 2016, 7:56

  Ona to vlastně není sranda ani u jiné formy bydlení. Stačí v dobré víře svěřit své peníze do advokátní úschovy takovému lumpovi, jakým je bývalý advokát Miloš Vlasák a zbudou vám akorát oči pro pláč:
  http://www.lidovky.cz/byvaly-advokat-odmitl-vypovidat-u-soudu-mel-zproneverit-65-milionu-1f2-/zpravy-domov.aspx?c=A150727_140645_ln_domov_ELE

  • Veřejný profil uživatele Martin P, Praha | Sousedé.cz

   Martin Pösinger 5. 10. 2016, 22:05

   To je síla. A Reality 21 to byla docela velká a známá realitka, ne?

Další články v sekci

Město

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Magazín

Nábytek

Poradny

Lokality

TOPlist