aby se vám dobře žilo

aby se vám dobře žilo

Obnova vnitrobloku U Smaltovny

V roce 2017 se spolek Bieno zapojil do obnovy vnitrobloku U Smaltovny. Cílem pro první rok bylo zahájit změnu - začít aktivizovat komunitu a připravit návrh pro obnovu v praxi.

Vnitroblok, lépe řečeno dvůr U Smaltovny, je dlouhodobě zanedbanou lokalitou, která má velký potenciál vytvořit živý a hodnotný vnější obytný prostor sloužící svým obyvatelům. Obdélníkový půdorys s betonovým povrchem přiléhá k bytovému domu s třiceti domácnostmi. Dvůr na kratších stranách od podobných sousedních dvorů oddělují zdi s vrátky, která se dříve využívala k průchodu. Čelní stranu dvora s orientací na východ tvoří vysoká neudržovaná zeď nadzemních garáží, které jsou přístupné z protilehlých domů. Na dvůr není možné vjíždět a v dnešním stavu slouží zejména jako stanoviště popelnic.

Na podzim 2017 proběhla série setkání obyvatel. Programem prvního bylo společné zamyšlení k určení současných hodnot a problémů a k predikci vítaných činností a aktivit. Další schůze ověřily nápady, představily inspirace a řešení odjinud a společně se debatovalo o možné podobě a náplni. Vysoký počet hlasů získaly přírodní zelené prvky a vůbec nejvyšší prioritou byl návrh na ozelenění dominantní zdi. Spolek Bieno prozkoumal, jak zelené zdi fungují na obdobných místech. Zkušenosti jsme zapracovali a výsledkem je návrh na ozelenění zdi s osevním plánem. Výběr rostlin se opírá o zpětnou vazbu od obyvatel.

Jako vybavení dvora lidé v první fázi preferovali kompostér a lavičku. V lednu 2018 jsme společnými silami instalovali rotační kompostér. Vybráno bylo dvoukomorové zařízení s nezávislým otáčením komor. Rotační kompostér nabízí oproti klasickému snadnější a rychlejší přeměnu zbytků na živiny. Pro úspěšné kompostování je nezbytné dodržovat pravidla, se kterými jsme obyvatele seznámili.

„Od dalšího pokračování si slibujeme nárůst povědomí rezidentů a chuti do obnovy vnitroareálových prostranství, nejen U Smaltovny. Díky zapojení Biena dokážeme na konkrétních situacích demonstrovat postup obnovy a motivovat zájem o oživení vnitrobloků v širší skupině vlastníků a obyvatel“, říká Michal Křivohlávek, předseda Bieno.

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

  • Deaktivovaný úživatel 12. 6. 2018, 8:35

    Je to vše pěkne ale pokud nejste majitelem domu,tak nic nejde udelat.Plastove okna slibuji dva roky a v zime přetapíme plynem,gamaty a stji nas to navic tak deset tisic.když jsme mneli pred domem kontajner cpali tam smeti s celeho okoli všichni a tak nam zase dali do uzkeho vchodu popelnice a i když se vyvážení dvakrát tydne v lete smrdi.Dveře ve stavu kdy jsem si již dvakrat rozřízl rukáv o šrouby v zamku.v unoru slibili nove dveře a nestalo se tak.věčne otevříno,což by se hodili dveře pevne na kartu či magnet aby nechodili do domu živly a smažky.Nájem za dva +jedna evanact tisíc.vytah má poruchy velice česte je stary jako já.Vodomery nejsou tudiz plati se hodne a lide jsou sobci.moč v noci nesplachujeme radeji až ráno,ale jsme asi jediny.Podlaha v předsíni se mi začíná propadat a sporáku nejdou tři hořáky.HOLD REKONSTRUKCE BYTU NEJSOU RYCHLE NEJSOU ASI FINANCE.

Město

Příhlásit se

Zaregistrovat

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Magazín

Nábytek

Lokality