aby se vám dobře žilo

aby se vám dobře žilo

Otravuje vás v bytě kouř od sousedových cigaret?

Otravuje vás v bytě kouř od sousedových cigaret?

Paní P. se ptá: Dobrý den, prosím, dá se dělat něco s nájemníkem pode mnou? Kouří, nevětrá, stoupačkama to jde k nám. Už mám tak vykouřený byt, až se chci odstěhovat. Majitel bytu s tím nechce nic mít.

Odpovídá Mgr. Jan Eisenreich z SVJpravnik.cz

Vaše situace bohužel není ojedinělou a často se setkáváme s obdobnými dotazy od vlastníků jednotek, kterým sousedé tímto způsobem značně znesnadňují život. Řešení této situace však není nejjednodušší a v zásadě je jen jedna cesta.

 

V souladu s občanským zákoníkem se vlastník jednotky musí zdržet všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (tzv. imise) vnikají do jednotky jiného vlastníka (souseda), případně do společných prostor v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání těchto prostor. Je tak třeba tak vyzvat vlastníka jednotky, aby zajistil dodržování právních předpisů ve svém bytě, tedy aby zajistil, že se nájemce zdrží přivádění tzv. imisí do Vašeho bytu. Jinak řečeno, aby vlastník zajistil, že se nájemce zdrží chování, které způsobuje, že Vám do bytu vniká kouř.

 

K výše uvedenému lze podotknout, že ač se aktuálně vlastník jednotky staví k řešení odmítavě, často obdobní lidé začnou věci řešit až tehdy, kdy se jim ozve advokát, neboť se zaleknou. Zvažte tak i variantu, že byste zkusila vlastníka bytu pod Vámi přimět k nápravě celé situace touto cestou.

 

V případě, že na výzvu nebude vlastník nijak reagovat nebo se situace nezlepší, bude třeba jít soudní cestou a na vlastníka bytu pod Vámi podat žalobu. Pokud by kouř vnikal i do společných prostor, jistě může vlastníka žalovat i samotné SVJ a požadovat zdržení se závadného jednání.

 

Pokud jde o samotnou žalobu, pak zde je třeba podotknout, že vnikání kouře do Vašeho bytu (případně společných prostor), musí být takové, aby se o něm dalo říct, že:

-              je nepřiměřené místním poměrům,

-              a v podstatné míře omezuje obvyklé užívání bytu.

Záleží vždy na soudu, jak zhodnotí konkrétní situaci. Nicméně dle našeho názoru by tyto podmínky byly ve Vašem případě naplněny, pokud, jak uvádíte, nájemce kouří v bytě velmi často a kouř se dostává šachtami do Vašeho bytu a zřejmě i do bytů ostatních. K tomu dodávám, že k žalobě je vždy třeba mít dostatek důkazů, kterými prokážete svá tvrzení.

 

Pokud by nájemce kouřil například i na balkóně či terase a tyto byly dle Vašeho prohlášení vlastníka společnou částí domu, pak je zde ještě jedna cesta, jak kuřáka donutit být ohleduplnějším a trochu mu dát za vyučenou. Je totiž možné, že máte současně stanoveno, že v rámci společných částí se nesmí kouřit. V takovém případě by bylo možné žádat statutární orgán SVJ, aby vlastníka vyzval k dodržování stanov a domovního řádu, resp. k tomu, aby jejich dodržování zajistil u nájemce (má totiž povinnost zajistit dodržování stanov i DŘ u všech osob, jež jeho byt užívají). Ve stanovách současně mohou být stanoveny určité sankce za jejich porušování – pokud by je Vaše SVJ ve stanovách také mělo zavedeno, lze je proti vlastníku jednotky uplatňovat. Pokud by na výzvu vlastník jednotky nereagoval, bylo by třeba, aby SVJ postupovalo soudní cestou a podalo proti vlastníku jednotky žalobu na zdržení se závadného jednání. U tohoto však opět platí, že je třeba mít důkazy závadného jednání nájemce. Nejsem si však jistý, zda by tento postup nepřiměl nájemce kouřit ještě častěji uvnitř bytu.

 

Doufám, že výše uvedený rozbor zodpověděl Vaše otázky a bude Vám k užitku.

 

S přáním pěkného dne,

Mgr. Jan Eisenreich

 

www.svjpravnik.cz

Ladislav Drha, advokátní kancelář s.r.o.

Václavské nám. 802/56, 110 00 Praha

tel.č. 727835270

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

 • Veřejný profil uživatele Ivo P, Nový Bor | Sousedé.cz

  Ivo Pařízek 17. 6. 2019, 19:08

  Kouření nemůže být nikdy přiměřené poměrům, normální je nekouřit, normální je mít možnost kdykoliv si vyvětrat. Kuřák vždy obtěžuje pokud je v okolí byť jen jeden nekuřák.

 • Zobrazit 5 příspěvků
 • Veřejný profil uživatele Kateřina M, Kladno | Sousedé.cz

  Kateřina Macháčková 18. 6. 2019, 14:57

  Čirý alibismus. Právníci by nás měli chránit a místo toho na nás vydělávají a stejně nás nechrání. Na tuto kauzu si prosím Vás právníka neberte a právníka zaplaťte spíš na to, aby se taková zhýralost v tomto státě přestala. Nekuřáci mají menší práva než kuřáci a to je opravdu........ Na základě takové kauzy bych se z ČR vystěhovala a řekla bych jí spíš Sbohem. Kuřák má právo Vás vykouřit z vlastního bytu a Vy se s ním máte právo. Co je toto za právo?????
  Pana advokáte byla bych Vám vděčná, kdybyste se spíš snažil tento zákon změnit.
  Česká republika by Vám byla vděčná.

  S přáním hezkého dne

  Kateřina

 • Veřejný profil uživatele Pavel Š, Mariánské Lázně | Sousedé.cz

  Pavel Šír 19. 6. 2019, 18:12

  Mám ten samý problém a navíc hází nedopalky před okno a k tomu všemu si i odplivne jeho vykašlané nechutnosti.Na upozornění jsem se nedočkal odpovědi.

 • Veřejný profil uživatele Petr H, Bor | Sousedé.cz

  Petr Heřman 19. 6. 2019, 20:45

  věčný problém asi všude

 • Veřejný profil uživatele V. B, Praha | Sousedé.cz

  V. Bartošová 19. 6. 2019, 23:18

  "Můj kuřák" pod mým balkonem kouřil asi 2 roky cca 80 cigaret denně od rána až do noci i déle, k tomu jsem ještě byla obtěžovánavečer a v noci také hlukem. Když jsem kuřáka žádala, aby nekouřil pod mým balkónem, že mám zahulený byt jak v putice, stejně kouřil dál, a ještě k tomu jeho partnerka mi začala nadávat a urážet, že na mě zavolá "policajty", abych se odstěhovala, když jsem tak nesnášenlivá, abych neobtěžovala slušné lidi...atd....SVJ předalo rodině výzvu k nápravě, přičemž já jsem věc současně oznámila na přestupkové oddělení s tím, že pokud se situace nezmění, věc dořešíme ....Věra

 • Veřejný profil uživatele Libor J, Praha 5 | Sousedé.cz

  Libor Juříček 20. 6. 2019, 19:48

  Míval jsem stejný problém se sousedem o patro níž, který si pravidelně dopřával ranní cígo v jediném možném časovém "větracím okně" (v době, kdy je venku ještě snesitelně a tak, abych stíhal odchod do práce). Ač jsem vcelku tolerantní, tohle bylo k posr... ehm... nedýchání... :/

 • Veřejný profil uživatele brianoconner7474 b | Sousedé.cz

  brianoconner7474 brianoconner7474 22. 6. 2019, 9:20

  I have truly loved browsing your weblog posts.thank you!
  Read Manga Online
  Read Manga Online
  Manga Online
  Manga Online
  Hooda Math
  DidiGames

 • Veřejný profil uživatele Jarmila K, Praha | Sousedé.cz

  Jarmila Kaledová 8. 11. 2019, 18:48

  Máme obdobný problém,
  paní pod náma zásadně vaří od 21.00 do 24.00. Smrad z jídla je u nás v celé dvougarsonce, že se nedá vydržet. Nejlepší je vařený květák, játra na cibulce, vaření vnitřností, výborná jsou spálená vajíčka apod. Hnus.

Město

Příhlásit se

Zaregistrovat

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Magazín

Nábytek

Lokality