aby se vám dobře žilo

aby se vám dobře žilo

Švábi v bytech, ale SVJ nechce nic řešit

Švábi v bytech, ale SVJ nechce nic řešit

Dobrý den, mám dotaz, máme v domě šváby a po oznámení na SVBJ mi bylo řečeno, že společenství nemá peníze na likvidaci, situace se stává neúnosnou a nepříjemnou. Kam se mohu obrátit? Děkuji za pomoc.

Odpovídá Mgr. Jan Eisenreich z SVJpravnik.cz:

 

Dobrý den,

 

děkuji za zaslání Vašeho dotazu. Tato situace bohužel není neobvyklá – ve své praxi se velmi často setkávám s tím, že výbor/předseda SVJ je laxní a vlastníci jednotek pak touto nečinností trpí. Dle občanského zákoníku je SVJ odpovědné za řádnou správu domu a tedy i za to, že dům bude obyvatelný a nebude zamořen např. hmyzem. Není možné argumentovat tím, že nejsou peníze. Předseda/členové výboru by měli jakožto členové statutární orgán SVJ v této věci neodkladně jednat, aby neporušili tzv. povinnost péče řádného hospodáře.

 

Nejprve je samozřejmě třeba s daným problémem seznámit ostatní vlastníky na shromáždění a také právě předsedu/výbor, což už jste nejspíše učinila. Oslovit společnost zabývající se desinsekcí pro nacenění zakázky je určitě také dobrý nápad. Získáte tím do ruky argumenty na shromáždění. Jestliže se však ani následně nic dít nebude, pak nezbývá než skutečně zaslat oficiální předžalobní výzvu, ideálně sepsanou advokátem. Z mé zkušenosti na tuto výzvu následně výbor/předseda velmi rychle reaguje a snaží se věc urovnat, neboť není v jeho zájmu vést zdlouhavé a nákladné soudní řízení.

 

V případě doplňujících dotazů se na mě určitě neváhejte obrátit.

 

S pozdravem a přáním pěkného dne,

Mgr. Jan Eisenreich

 

http://www.svjpravnik.cz/

Ladislav Drha, advokátní kancelář s.r.o.

Václavské nám. 802/56, 110 00 Praha

tel.č. 727835270

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

 • Veřejný profil uživatele František S, Louny | Sousedé.cz

  František Suchý 19. 7. 2019, 10:50

  Ono prosím záleží zda ty šváby máte doma jen vy a případně Vaši nejbližší sousedé nebo všichni v celém domě. V tom prvním případě by se mohlo stát, že chemické ošetření celého domu by mohlo jít i jen na Váš účet. Pokud je máte pouze Vy a Vaše okolí, domluvte se sousedy a nebo sám utěsněte důkladně montážní pěnou veškeré vstupy a výstupy v panelech či zdivu do a z vašeho bytu (okolí stoupaček, - voda, plyn, odpad, teplovodní potrubí, přívody elektřiny a STA (zaslepte husí krky okolo vodičů v zásuvkách, vypínačích...)). Celý byt důkladně umyjte, zbavte drobků, mastnoty, zbytků potravin. Potraviny a nádobí neprodyšně zabalte a použijte dýmovnici proti švábům, štěnicím a lezoucímu hmyzu (jsou vyvíjející dým za studena i hořící) podle návodu. Po návratu domů a vyvětrání postříkejte Biolitem a nebo Raidem s dlouhodobým účinkem škvíry a místa výskytu švábů a nechte zaschnout - bude působit několik týdnů. Do rohů zásuvek, příborníku, místností, za sektorku, lednici a mrazák naházejte kousky hřebíčku, který šváby odpuzuje. Tím vyhubíte všechny živé šváby v bytě. Dýmovnici použijte ještě jednou za 14 dnů abyste zahubili přeživší a čerstvě vylíhlé šváby. To samé by měli udělat sousedé, kteří mají šváby také.

 • Veřejný profil uživatele Richard B, Praha | Sousedé.cz

  Richard Borovan 30. 7. 2019, 21:14

  Dobrý den, a to se tu bavíme o konkrétním domě našeho SVJ? A kterého? Nebo jste našla jen na internetu toto téma a přišlo Vám natolik zajímavé, že jste k němu zde otevřela diskuzi?

  • Veřejný profil uživatele Iva Nováková S, Praha | Sousedé.cz

   Iva Nováková Sousedé.cz 1. 8. 2019, 10:37

   Vážený pane Borovane,
   téma jsme zpracovali na základě dotazu do naší poradny Sousedé.cz. SVJ nejmenujeme. Na Vaší zdi se článek objevil stejně jako další články z našeho magazínu Sousedé.cz.
   Iva Nováková

Město

Příhlásit se

Zaregistrovat

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Magazín

Nábytek

Lokality