aby se vám dobře žilo

aby se vám dobře žilo

Topná sezona za námi, co s věčnými netopiči?

Topná sezona za námi, co s věčnými netopiči?

Pan G. se ptá: Bydlím v BD, čtyři bytové jednotky, které jsou v osobním vlastnictví. Správu vykonává osbd. Když jsem si stěžoval, že soused po námi již druhou zimu netopí a my máme větší výdaje za topení, tak osbd napsalo, že je to věc domluvy mezi náma. Když jsem napsal stížnost na kontrolní komisi družstva, tak mi bylo oznámeno, že se mnou nemají co jednat, že majitelem bytu je moje přítelkyně a né já. To že podle zákona musí být byt vytápěn je nezajímá. Žádám o radu co mohu dělat. Děkuji.

Vytápění bytových domů a bytů upravuje vyhláška 194/2007 Sb., která však problematiku extrémně šetřivých sousedů neřeší, ale hovoří o zajištění tepelné stability místnosti. Pokud podobný problém řešíte, je možné postupovat podle ustanovení v občanském zákoníku – podle něho jsou vlastníci povinni při výkonu svých práv dbát na to, aby v domě bylo vytvořené prostředí zajišťující ostatním uživatelům domu nerušený výkon jejich práv.

Bohužel nikdo nemůže přinutit majitele bytů, aby si topili a na jakou teplotu, to je velmi individuální potřeba. Ale zákon o rozúčtování a následné metodické pokyny umožňují nastavit proces rozúčtování tak, aby jste platili větší podíl na fixní složce. Tedy aby i ti, co netopí, a jsou tak vytápění ostatními v domě, toho nezneužívali.

Vyhláška zároveň upravuje výši teploty uvnitř budov. V průběhu topné sezóny by měla být v době od 6 do 22 hodin dosahována tzv. výpočtová teplota vnitřního vzduchu stanovená projektem budovy. V praxi to bývá zpravidla kolem 20°C. Neznamená to, že vlastníci bytů by měli vytápět na tuto teplotu, ale to, že by ji měli být schopni v bytě dosáhnout. V noci je potom možné, aby teplota poklesla na 16 až 18°C.

 

„Výpočet teploty, při které je ještě zajištěna tepelná stabilita objektu, však musí v konkrétním objektu či místnosti provést odborník dle pravidel obsažených v normách ČSN. Pro vytápění v době od 6 do 22 h platí, že v místnostech s jednou a více venkovními stěnami je nutné dosáhnout teploty o 1 až 2° C vyšší“

 

Tento dotaz je asi lepší klást přímo na rozúčtovací firmu nebo na vaše družstvo, jak máte nastaveno rozúčtování, zdali používá spravedlivý mechanismus rozúčtování. Soudní proces bych nedoporučovala, je nákladný a pokud nedojde k poškození vaší bytové jednotky tak se nemáte jak domoci svého práva.

Fotografie ke článku

Komentáře ke článku

 • Veřejný profil uživatele Miroslav V, Praha | Sousedé.cz

  Miroslav Vítek 7. 5. 2019, 12:10

  Je třeba si od netopících sousedů vlastní byt lépe tepelně izolovat. Je to sice výdaj navíc, ale rozhodně se vyplatí.
  V panelových domech, které jsou zateplené, jsou větší tepelné úniky z více topících bytů do méně topících větší než
  úniky přes zateplenou obálku domu do venkovního prostředí.
  Pokud soused nemá rád příliš vysokou teplotu v bytě a Vy naopak ano, nemůžete ho nutit, aby více topil, musíte se sám postarat o to, aby Vám bylo ve vlastním bytě teplo, např. dodatečným zateplením stropu nebo podlahy. Stejně ale vždycky máte, ale v paneláku menší náklady na vytápění, než kdybyste byl v samostatně stojícím rodinném domku (mimo pasivních topících dřevem z vlastního lesa). Záleží tedy ještě na ceně od dodavatele tepla, ale většinou to tak je, že panelák je vlastně velice ekologickým způsobem bydlení, protože šetří přírodní zdroje jako je zastavěná plocha a spotřeba paliv na vytápění (či chlazení v létě).

  • Veřejný profil uživatele Vladimír G, Seletice | Sousedé.cz

   Vladimír Grund 24. 5. 2019, 9:54

   Nemusím mít v bytě přetopeno,úplně stačí 20 stupňů. Problém je v tom, že každý byt má ve sklepě svůj kotel a tak každý vytápí i společné prostory, prádelnu, sušárnu a společnou chodbu, čímž nám vznikají zvýšené náklady na topení.

Město

Příhlásit se

Zaregistrovat

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Magazín

Nábytek

Lokality