Volba prostoru při rekonstukci kuchyně

Opět se vracíme, v rámci možností, k velké kuchyni. Bývala ale doba, kdy byl kuchyni vyhrazen ten nejmenší prostor v bytě. Mnoho bytů přímo volá po rekonstrukci. Jak ale na rekonstrukci kuchyně v bytu? Poradíme vám!

Volba prostoru při rekonstukci kuchyně

Bylo to hlavně z úsporných důvodů, proto většina rodin hledala obytné prostory na úkor kuchyně. V nejednom panelákovém bytě byla kuchyňka zřízena v předsíni nebo v komoře, aby se rodina vtěsnala do malého bytu.

Pokud se tedy na kuchyni už podepsal zub času, nebo už nevyhovuje současným potřebám a trendům, nezbývá nic jiného, než přistoupit k její rekonstrukci. Jestli půjde o kompletní výměnu kuchyně včetně kuchyňských spotřebičů, nebo jen o její částečnou modernizaci, to pochopitelně bude záležet na konkrétních podmínkách. Budou to zejména dispoziční možnosti, požadavky na životní styl a v neposlední řadě také stav finančních prostředků.

Kalkulace rekonstrukce nad návrhem

Při navrhování a dimenzování kuchyně je třeba vzít v úvahu počet strávníků, stravovací zvyklosti rodiny, počet dětí a účel kuchyně. Někde bude sloužit jen k občasné přípravě pokrmů, jinde se v ní bude vařit denně, někde bude sloužit jen k přípravě jídel, někde k setkávání členů rodiny. Prvořadým hlediskem však zůstává funkčnost kuchyně.

Moderní kuchyň v rekonstruovaném prostoru se nemusí řídit heslem „čím větší, tím lepší", ale je charakteristická především využitím nových materiálů, zdokonalením hygieny, respektováním ergonomických požadavků, jakož i zrychlením postupu při vaření a pečení pomocí výkonných kuchyňských spotřebičů. Dnes je patrná snaha o zjednodušení a usnadnění veškeré práce, což se promítá i do kuchyňských sestav a celkového pojetí kuchyně.

Návrat k většímu prostoru

V zásadě existují dva způsoby řešení kuchyně - jako samostatná místnost nebo propojená s obytným prostorem. Vše vychází z možností a dispozic panelákového bytu, stavu a umístěnínenosných zděných či panelových příček apod. Pokud máme kuchyň jako samostatnou místnost, obvykle je do ní situováno i stolování, byť příležitostné. Pokud se však rozhodneme pro spojení kuchyně s obytným prostorem, vyžádá si toto řešení jisté stavební úpravy. V takovém případě budou kladeny vyšší nároky na zařízení kuchyně, protože už nebude schovaná v oddělené místnosti, ale bude vystavena všem na očích.

Není třeba ji schovávat

Současné trendy preferují větší kuchyně, zejména jejich propojení s obytným prostorem. Když je kuchyň opravdu krásná, bylo by přece škoda schovávat ji v malém kumbálku nebo za závěsem v předsíni. Zejména rozlehlejší prostory nabízejí nenásilné oddělení kuchyně od společenských prostor. Často bývá kuchyň spojena s jídelnou. Výjimkou nejsou ani otevřené prostory spojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj, přičemž jednotlivé místnosti bývají od sebe odděleny spíše opticky.

Místo desky bar v kuchyni? Proč ne…

Přirozeným předělem pracovního kuchyňského prostoru od společenského a odpočinkového prostoru je barový pult. Bývá obvykle řešen jako odkládací a servírovací plocha s barovými stoličkami, sloužícími nejen k příležitostnému stolování. Hosté si mohou povídat s kuchařkou či kuchařem, který se právě zabývá přípravou pokrmu. V malých prostorách je vhodným řešením přídavný stolek. Může zakončovat kuchyňskou sestavu. Prostor pod ním lze využít jako úložný. Úsporným řešením pro příležitostné stolování je sklopná deska, která může posloužit při snídani.

Rozdělení kuchyňského prostoru

Jiným řešením spojení kuchyně s obytným prostorem je půloblouk ve stěně, který prostor opticky odděluje a působí velmi vzdušným dojmem. Účelné a praktické je oddělení kuchyňského prostoru zasouvacími dveřmi, nejlépe prosklenými. Využít lze montáže sádrokartonových příček. V současné době se do módy opět vrátily skleněné tvárnice, luxfery, které se k tomuto účelu velmi dobře hodí. Navozují pocit uvolněnosti a interiér pěkně prosvětlují. Pokud si zvolíme velký otevřený prostor, ve kterém bude umístěna i kuchyň, je třeba počítat se zabudováním kvalitního a výkonného odsavače par. Při vaření by tu pobyt nebyl zajisté příjemný.

Větší kuchyně je prostě lepší

Architekti a odborníci v kuchyňských studiích se shodují na tom, že je mnohem jednodušší vyprojektovat a zařídit kuchyň na velkém prostoru, kde je možno umístit velkou kuchyňskou sestavu se vším všudy, než realizovat kuchyň na prostoru omezeném. Za běžný standard se považuje kuchyňská sestava o délce 240 cm. Pokud je prostor větší, tím lépe pro nás. Avšak ani malé kuchyni o délce zhruba 120 až 140 cm nesmí chybět nic z potřebného základního vybavení. Má-li totiž kuchyně zůstat funkční a přitom vyhovovat ergonomickým požadavkům, musí mít i ta nejmenší dřez, pracovní plochu a varnou desku.

Minimalistická kuchyň ůsobí vzdušně a lehce

V souvislosti s malou kuchyní je třeba se zmínit o kuchyni minimalistické. Všechny použité prvky - nábytkové předměty, spotřebiče, úchytky apod. - jsou navrženy v přísně geometrickém pojetí. Do prostoru vybíhají pouze ty prvky, které nelze technicky řešit jiným způsobem. Nevyskytuje se zde žádné profilování, nenajdeme výplně ani zdobné prvky. Plochy jsou hladké, veškeré stavební prvky kuchyňské sestavy jsou pouze funkční. Preferují se horizontální linie, funkční prvky jsou zapuštěné nebo zcela skryté. A právě proto tyto kuchyně působí tak vzdušně a lehce.


Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce domova a úžasné možnosti moderního osvětlení

Rekonstrukce domova a úžasné možnosti moderního osvětlení

Rekonstrukce domu či bytu bývá náročným projektem, který může dramaticky změnit atmosféru a funkčnost vašeho životního prostoru. Jedním z důležitých požadavků při plánování rekonstrukce bývá i celková změna osvětlení, která zvýrazní architektonické prvky, vylepší náladu a zvýší efektivitu prostoru.

Praktické tipy na rekonstrukci kuchyně

Praktické tipy na rekonstrukci kuchyně

Kuchyně je srdcem každého domova. Je to místo, kde se rodina setkává u jednoho stolu, kde se vaří a sdílí společné okamžiky. Proto není divu, že rekonstrukce kuchyně je jedním z nejoblíbenějších projektů, jak povýšit interiér na další úroveň. Ale jak na to? V tomto článku se podíváme na praktické tipy a nápady, které pomohou proměnit kuchyni v místo, které vás bude inspirativně doprovázet společnými momenty s vašimi nejbližšími.