Získání majetku do vlastnictví SVJ má svá specifika

Do naší sousedské poradny přišel další zajímavý dotaz, tentokrát na téma bezpodílového vlastnictví SVJ.

Získání majetku do vlastnictví SVJ má svá specifika

V bytovém domě chtěl developer prodat část prostoru (místnost) původně jako garáž někomu z majitelů bytů. Ukázalo se ale, že tato místnost má být použita jako technická místnost. Mohlo by ji mít SVJ v bezpodílovém vlastnictví?

Odpovídá Mgr. Jan Eisenreich z SVJpravnik.cz:

Děkuji Vám za dotaz. Pokud jej dobře chápu, chce společenství vlastníků odkoupit od developera (nebo tento prostor dnes vlastní někdo jiný?) technickou místnost s tím, že by tato technická místnost byla ve vlastnictví přímo SVJ a nikoliv v podílovém spoluvlastnictví všech jeho členů.

Tento postup je možný za dodržení určitých pravidel. Blíže tato pravidla vymezil Krajský soud v Hradci Králové č. j. 30 Ca 44/2002-16 ze dne 8. 10. 2002, případně Vrchní soud v Praze sp. zn. 11 Cmo 212/2005. I když má společenství zákonem omezenou subjektivitu, může nabývat práva a zavazovat se k povinnostem pouze za účelem zajišťování správy domu a pozemku, nabytí vlastnictví k některé z jednotek pak bude možné za předpokladu, že tato jednotka bude využita pro účely správy domu. Dovedu si představit, že takovým účelem může být třeba zřízení kanceláře výboru, archivu SVJ či pokud bude místnost sloužit k uskladnění úklidových potřeb pro spol. prostory atd.

Mgr. Jan Eisenreich

Advokátní kancelář Mgr. Ladislav Drha

Václavské nám. 802/56, 110 00 Praha

tel.č. 727835270


Mohlo by vás zajímat

Moderní řešení detekce úniku plynu v bytových jednotkách

Moderní řešení detekce úniku plynu v bytových jednotkách

Přestože v České republice žádný zákon nenařizuje povinnost detekovat nebezpečné plyny v domácnostech, je instalace detektorů důrazně doporučována. Obzvláště pak v bytových domech představuje únik plynu riziko nejen pro obyvatele dané bytové jednotky, ale celého domu.

Domy s vlastní kotelnou mohou ušetřit desítky tisíc na DPH. Mnoho domů o tom neví, nebo se bojí změny?

Domy s vlastní kotelnou mohou ušetřit desítky tisíc na DPH. Mnoho domů o tom neví, nebo se bojí změny?

Teplo je již řadu let zařazeno ve snížené sazbě DPH 10 % resp. 12 % od roku 2024, naproti tomu plyn a elektřina nakoupené samostatně jsou v základní sazbě 21 %. Všechny centrálně vytápěné domy nakupují vytápění a teplou vodu s nižší sazbou DPH než bytové domy s vlastní kotelnou, které si nakupují plyn či elektřinu sami. Může váš dům také ušetřit?